پنج تکنیک برای افزایش خلاقیت روابط عمومی‌ها

1. محیطی نه چندان آرام و نه چندان شلوغ را انتخاب کنید.
طبق مطالعه اخیر برای یافتن علت افزایش خلاقیت و اینکه چرا افراد خلاق اغلب با لپ تاپ‌هایشان درکافی شاپ‌ها جمع می‌شوند، این نتیجه حاصل شد که آنچه واقعا جرقه این خلاقیت است میزان شلوغی و سرو صدا محیط است. در یک کافی شاپ شلوغ حدود 70 دسی بل صدا تولید می‌شود درمقایسه با یک فضای اداری آرام که شاید فقط حدود 50 دسی بل تولید صدا داشته باشد. اگر هدف شما دستیابی به جریان خلاقیت است یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید ترک محیط کار و رفتن به یک مکان نسبتا شلوغ است. اما برای این منظور اقدام به رزرو بلیط کنسرت برای خودتان و همکارانتان نکنید چرا که محیط‌های بسیار شلوغ باعث سرکوب خلاقیت می‌شوند.
2. اعمال محدودیت‌های جدید برای خود و تیم خود
دکتر تئودور سوس گیسل موفق شد کتاب« تخم مرغ‌های سبز و ژامبون» را در سطحی بسیار عالی و در واکنش به گفته فردی، تنها با 50 کلمه بنویسد. اگر شما در تلاش برای نوشتن یک بیانیه مطبوعاتی هستید، سعی کنید خودتان را به لغاتی کمتر از آنچه برنامه ریزی کرده‌اید، محدود نمایید. چالش جدیدی برای مغز خود ایجاد نمایید تا به شکلی متفاوت فکر کند. فرایندهای بسیار درجهت تلاش برای نوشتن یک بیانیه مطبوعاتی 50 کلمه‌ای در مقایسه با 500 کلمه، می‌تواند به شما کمک کند با فشردن اندیشه‌های خود، تنها محتواهای هیجان انگیز و قابل انتشار را شناسایی کنید.
3. کفش‌های پیاده روی خود را بپوشید.
سالها پیش من یک معلم بودم و این یکی از بهترین ابزارهایی بود که در اختیار داشتم. زمانیکه دانشجویان با یک انسداد نویسندگی فلج کننده مواجه می‌شدند، در سراسر محوطه دانشگاه شروع به پیاده روی سریع می‌کردیم. این شواهد نشان می‌دهد که جنبش و فعالیت به تسهیل تفکر کمک می‌کند البته قرار دادن خود در محیط‌های مختلف برای یک دوره کوتاه زمانی نیز به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بیشتر به کار خود برگردید. اثرات پیاده روی در شناخت انقدرعمیق است که برخی از شرکت‌ها پیشنهاد میزهای ایستاده با تردمیل می‌دهند اما شما نیاز به این ندارید که خیلی دور شوید. یک پیاده روی در اطراف محوطه ساختمان احتمالا برای کمک به شما در تولید ایده‌های خلاق کافی است.
4. از فردی بخواهید تا مغز شما را بکار اندازد.
گاهی اوقات همه افراد نیازمند آن هستند تا برای خارج شدن از یک عادت، فرد دیگری برای بهبود و یا اصلاح او درباره ایده‌هایش سوال نماید. تفکرات اولیه خود را با یک همکار و یا دوست مطرح نمایید و از او بخواهید تا به ارزیابی شما در خصوص آن تفکرات بپردازد. یک همکار ممکن است شما را به اندیشه‌ای فراتر از ایده‌های اولیه ارتقاء دهد با پرسش‌هایی مانند« چه اتفاقی می‌افتد اگر ....؟» « ارزش خبری درباره .... چیست؟» یا « چه موضوعاتی پدید می‌آیند وقتی ....؟». اگرچه ما می‌توانیم خودمان این سوال‌ها را بپرسیم اما گاهی اوقات برای انجام آن خیلی محکم و یا خیلی سمج و لجوج  هستیم. تعامل با افراد دیگر درباره موضوع می‌تواند به تولید برخی خلاقیت‌های جدید کمک کند.
5. منتظر الهام گرفتن نباشید. فقط بنویسید.
کمال گرایی، مخرب یک عمل است. فهمیده و آگاه بودن درباره آنچه می‌نویسید گاهی اوقات بدین معنی است که شما اصلا هیچ چیز ننویسید. من از دانشجویانی که کمال گرایی آنها مانع تولیدشان می‌شود، خواستم به مدت 10 دقیقه با یک تایمر در حال اجرا بدون توقف بنویسند. جای تعجب نیست که دانشجویان در ابتدا از این تمرین نفرت داشته باشند برای اینکه احساس استرس می‌کردند. با این حال زمانی که شما فراتر از احساس خودآگاه درباره اینکه چه مقدارمی‌توانید تولید کنید حرکت می‌کنید؛ این تمرین می‌تواند رهایی بخش باشد. رها شده از یک گفتگوی مهم درونی که شما مجبور به نوشتن آن شده‌اید. بعد از آنکه شما 10 دقیقه بدون توقف نوشتید، آنچه نوشتید را بازخوانی کنید و بهترین ایده‌ها، جملات و یا عبارت را مشخص نمایید. حالا شما چندین ایده خلاق دارید که به شکلی استادانه تهیه شده است.

منبع: کاوشگران روابط عمومی

/ 0 نظر / 16 بازدید